Między niebem a piekłem

Morawski Kras. Na powierzchni malowniczy, niemal sielski, pagórkowaty krajobraz, w który to tu to tam wtapiają się porośnięte mchami wapienne skały. Dookoła zielone pola, lasy, łąki z mnóstwem kwitnących ziół, ze stadami wypasanych owiec. Pod ziemią, w głębi wzniesień kryje się jednak drugie oblicze krainy. To świat kilometrów mrocznych jaskiń, stworzony przez wodę drążącą przez miliony lat tutejsze skały. Podziemne tunele, szczeliny, kominy i galerie stalaktytów, stalagmitów i stalagnatów uderzają swoim pięknem nie mniej mocno, niż tutejsza ‘naziemna sielanka’.

Dla mnie Morawski Kras to kraina zaczepiona metaforycznie między niebem a piekłem. A obydwa te światy łączy ze sobą majestatyczna przepaść Macocha.

dav
Przepaść Macocha

Oczywiście to też kraina ‘bogata archeologicznie’, szczególnie w odkrycia związane z okresem paleolitu, najstarszej części epoki kamienia. W tutejszych jaskiniach odkryto ślady obozowisk neandertalczyka oraz pierwszych łowców z gatunku Homo Sapiens.

Nieopodal miejscowości Sloup odkryto chyba jedno z najbardziej znanych obozowisk neandertalczyka w naszej części Europy – jaskinia Kůlna. Znaleziono tu narzędzia krzemienne świadczące o istnieniu obozowisk neandertalskich łowców epoki lodowcowej od okresu ok. 130 do 45 tys. lat temu. Polowali oni na wielkie zwierzęta epoki lodowcowej m.in. mamuty czy niedźwiedzie jaskiniowe. Co ciekawe odkryto tu też kości i zęby tego naszego pokrewieńca! Może warto tu wspomnieć, że zęby neandertalczyka odkryto stosunkowo niedawno również w naszej jaskini – jaskini Stajnia na Jurze krakowsko-częstochowskiej tu poczytacie:

https://archeowiesci.pl/2010/01/31/wreszcie-mamy-szczatki-polskich-neandertalczykow/

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Od około 26 tys. lat w jaskini Kůlna swoje obozowiska zakładali również pierwsi Homo Sapiens. Oni również polowali, jednak głownie na renifery czy konie. Ślady takich obozowisk odkryto w wielu jaskinia Krasu. Ja byłem także w jaskini Balcarka, nieco na południe od Kůlnej – tam również odkryto takie przejściowe obozowisko, związane ze wstępną obróbką zwierząt po upolowaniu.

20180513_104048
Łowcy reniferów i koni z terenów Morawskiego Krasu

Słowem mogę Wam powiedzieć, że ja, ’średniowiecznik’ tak zachwyciłem się tym paleolitycznym dziedzictwem tego regionu, że nabyłem sobie drogą zakupu nawet trochę replik narzędzi krzemiennych odkrytych w tutejszych jaskiniach! Co ważne wszystkie one zostały wykonane przez specjalistę technikami pradziejowymi. No cóż – GPA, to także edukacja, wykłady i warsztaty o archeologii – ‘pradziejowe narzędzia’ na pewno się przydadzą 😉

bty
Narzędzia paleolitycznych łowców ( nazwy czeskie narzędzi są urzekające 😉 )
bty
Każdy przedmiot jest stosownie oznaczony, żeby nie mylić go z oryginalnymi narzędziami!

P.S. Na koniec Mapka Morawskiego Krasu z miejscami, które polecam!

mapa Moravski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.