Mozaiki

Dużo ostatnio piszę różnych archeologicznych ‘rzeczy’, dlatego ciut jestem ospały na moim blogu. Może to dobrze – bo tutaj mogę być odrobinę bardziej refleksyjny.

Rozmawiałem ostatnio ze znajomym, umysłem ścisłym, który mocno interesuje się społecznością, w której żyje i jej historią. Właściwie przecież to nie jest ważne, czy ktoś jest archeologiem czy informatykiem – czy pracuje w którejś gałęzi górnośląskiego przemysłu czy bardziej w sferze usług. Przecież każdy powinien się interesować swoim otoczeniem, po to by rozumieć i świadomie budować społeczeństwo, w którym żyje.

Ostatnio pisząc jeden tekst reklamowy przyszedł mi do głowy taki cytat Józefa Piłsudskiego, który wkomponowałem w tekst. „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. A narodu przecież nie tworzą wyprodukowane w oparciu o jeden schemat roboty, a ludzie, ludzie o różnej wierze, kolorze skóry czy poglądach. Nawet jeśli jednych jest więcej od drugich, to mniejszości też są częścią całości.

W historię różnych regionów Polski, także Śląska, zawsze była wkomponowana wielokulturowość. Myślę, że czasem widać to również w materiałach z badań archeologicznych, a już z pewnością wśród zabytków przechowywanych w działach historii czy historii sztuki lokalnych muzeów. Choć mam wrażenie, że definicja zabytku archeologicznego mocno się spłaszczyła, bo archeolodzy coraz częściej dotykają historii najnowszej. Poza tym co decyduje o tym, że przedmiot jest zabytkiem archeologicznym – to, że znaleziono go w ziemi i jest związany z działalnością człowieka. Sami chyba wyczuwacie tą płynność?.

Śladami tej koegzystencji rożnych ludzi we wspólnocie społecznej są również zabytki architektury, pomniki czy inne miejsca pamięci, a także cmentarze. I dlatego jeżdżąc, chodząc czy biegając po Gliwicach czy Śląsku lubię zaglądać w takie miejsca, miejsca ‘niemeinstrimowe’, często ‘zastygłe’, ale pełne tego czego każdy archeolog poszukuje – ludzi i ich historii.

Wrzucam Wam tu parę zdjęć z Cieszyna, ze starego cmentarza żydowskiego. Dla mnie, w Cieszynie historyczne mozaiki kulturowe czuć najbardziej, na każdym kroku. Ale to sami się wybierzcie i oceńcie 😉

1

5

2

7

4

6

3

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.