Kolejne piękne medaliki odkryte przy starym kościele Św. Bartłomieja w Gliwicach

W wakacje informowałem Was, że do GPA wrócił z konserwacji zestaw zabytków odkrytych w 2017 roku przy starym kościele Św. Bartłomieja w Gliwicach (tu link: https://archeozr.wordpress.com/2018/07/11/z-sobiszowickiej-nekropolii/) W tym roku remontowany był kolejny fragment kamiennego muru przy tej najstarszej gliwickiej świątyni. Podczas prac archeologicznych, głównie dzięki współpracy z wytrawnym gronem zaprzyjaźnionych z GPA poszukiwaczy udało się odkryć m.in. bardzo ciekawy zestaw medalików wykonanych ze stopu miedzi (ukłony dla K. M, L.W. T. Ł!). Medaliki zalegały oczywiście w warstwie cmentarzyskowej i były związane z pochówkami przykościelnymi, głównie z okresu XVII-XVIII w.

ghhh
Medalik ze stopu miedzi

Na chwilę obecną, przed konserwacją dobrze zachowany i czytelny jest niestety tylko jeden egzemplarz. To niewielki medalik jezuicki, pochodzący z okresu XVII-XVIII w. „Jeziucki”, bo na awersie posiada czytelne wyobrażenie Św. Ignacego Loyoli, a na rewersie Św. Franciszka Ksawerego. Obaj byli założycielami zakonu jezuitów i zostali kanonizowani w dniu 12 marca 1622 przez papieża Grzegorza XV.

No cóż za chwilkę zabytki te ruszą w drogę do pracowni konserwacji, gdzie odzyskają zapewne więcej niż odrobinę swojej dawnej świetności. Jak tylko wrócą to postaram się je Wam zaprezentować jako ‚Pierwszym’! 😉 Po opracowaniu trafią oczywiście do gliwickiego Muzeum, gdzie może kiedyś zobaczycie je na jakiejś ekspozycji.

fdf
Spakowane przed drogą

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.