Butelka z historią

Archeologia jest niesamowita, a ziemia kryje jeszcze tak wiele… Ciekawe ile razy w życiu jeszcze mnie zaskoczy, ile razy będę stał i obserwował jakąś dziurę w ziemi, a chwilę później będzie ona już dla mnie miejscem archeologicznie uświęconym, gdzie odkryłem jakiś niesamowity okruch naszej przeszłości. Normalnie jak w wierszu Wystana Hugh Audena:

„Szpadel archeologa

Przebija się w głębie z dawna

Opustoszałych domostw,

wydobywa spod ziemi świadectwa stylów życia,

o których nikomu dzisiaj nawet by się nie śniło (…).“

(za: Wystan Hugh Auden, „Archeologia”, 44 wiersze, wybór, tłum. Stanisław Barańczak, Kraków 1994).

Górnośląski Pszów. Chłodny i śnieżny grudniowy poranek. Koparka leniwie podnosi łychę, by odsłonić kolejny fragment wykopu pod nowo budowaną kanalizację. Ziemia pełna żużla i gruzu, podbudowy lokalnej dojazdówki do posesji. Nagle w tym całym marasie coś przebija, kłuje w oczy szklistą zielenią… butelka. Trochę wody, szmatka… i po chwili oczom ukazuje się jakiś napis… Apotheker Ignatz Frank Loslau O/S.

IMG_0003

Z pozoru zwykła na pierwszy rzut oka butelka okazała się być pięknym świadectwem historii. To wspaniałe kiedy archeologowi udaje się powiązać jakiś przedmiot z konkretną osobą z przeszłości (o czym już kiedyś pisałem, przy okazji obrączki z Gliwic Czechowic). Dzięki pomocy i życzliwości p. Sławomira Kulpy, Dyrektora Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, o którym śmiało mogę powiedzieć, że jest wielkim pasjonatem lokalnej przeszłości dowiedziałem się o tym znalezisku bardzo wiele! Okazało się, że znalezisko jest butelką niezwykłą, butelką z historią… historią, o której możecie poczytać w świetnym artykule p. Sławomira, który ukazał się na łamach Gazety Wodzisławskiej. Lekturę oczywiście serdecznie polecam! Artykuł znajdziecie w linku poniżej, na str. 4 😉

https://sbc.org.pl/Content/107642/GazWodz_2008_R000_007_(7).pdf

P.S. Jeśli kogoś by to interesowało, to butelka trafi w przyszłości do zbiorów Muzeum w Wodzisławiu Śląskim! 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.